TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Tanzania: Ponad 200 ofiar po wypadku promu
PAP InfoShip.pl - Opublikowano: 24.09.2018 15:30:20
Tanzania: Ponad 200 ofiar po wypadku promu

Wstępnie szacuje się, że na pokładzie promu, który zaprojektowany był do przewożenia maksymalnie 101 osób, znajdowało się ich ponad 300.

Do co najmniej 207 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych czwartkowej - 20 września - katastrofy promu pasażerskiego na Jeziorze Wiktorii w Tanzanii - poinformował w sobotę państwowy nadawca TBC po wydobyciu kolejnych ciał z wraku. Akcja poszukiwawczo-ratunkowa jest kontynuowana.

Poprzedni bilans mówił o co najmniej 167 zabitych i 41 uratowanych osobach.

Wstępnie szacuje się, że na pokładzie promu, który zaprojektowany był do przewożenia maksymalnie 101 osób, znajdowało się ich ponad 300.

Cud na wraku

Wcześniej w sobotę czterej nurkowie tanzańskiej marynarki wojennej usłyszeli dźwięki dobiegające z wnętrza wywróconego, unoszącego się na wodzie wraku i wydobyli żywego człowieka - zatrudnionego na statku inżyniera, który według mediów zdołał ukryć się w maszynowni, gdzie po wywrotce został uwięziony zapas powietrza.

Ocalały to zatrudniony na promie inżynier, który według tanzańskiego nadawcy TBC zamknął się w maszynowni.

Trwa akcja

Kontynuowanym w sobotę poszukiwaniom przyglądały się z brzegu dziesiątki bliskich osób, które znajdowały się lub mogły znajdować na pokładzie promu, oczekując na informacje o ich losie. W pobliżu rzędami ustawiono trumny, do których wkładane mają być ciała wyławiane z wraku, unoszącego się na wodzie zaledwie kilka metrów od brzegu.

Minister transportu Isack Kamwelwe zapowiedział, że rząd wyśle na miejsce katastrofy specjalistyczny sprzęt, by usprawnić akcję ratunkową. "Poszukiwania będziemy prowadzić tak długo, aż będziemy pewni, że uratowaliśmy wszystkich (których się dało uratować - PAP)" - zapowiedział.

W piątek prezydent Tanzanii John Magufuli w telewizyjnym przemówieniu ogłosił czterodniową żałobę narodową i nakazał aresztowanie osób odpowiedzialnych za wypadek. Jak dodał, zatrzymany został już kapitan promu, który wpuścił za stery osobę nieprzeszkoloną w kierowaniu tego typu jednostkami.

Do najtragiczniejszego w skutkach wypadku na Jeziorze Wiktorii doszło w 1996 roku, gdy w wyniku zatonięcia promu Bukoba śmierć poniosło ponad 800 osób. Blisko 200 osób zginęło w 2011 roku, gdy prom Spice Islander zatonął u wybrzeży Tanzanii, w pobliżu Zanzibaru.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wypadek
prom
Tanzania
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.