TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Trzy warianty przebudowy Kanału Jamneńskiego
PAP InfoShip.pl - Opublikowano: 20.12.2019 14:30:51
Trzy warianty przebudowy Kanału Jamneńskiego

Zaprezentowano trójwariantową koncepcję przebudowy Kanału Jamneńskiego

W Koszalinie na otwartym spotkaniu konsultacyjnym zaprezentowano trójwariantową koncepcję przebudowy Kanału Jamneńskiego.

7 grudnia w Mielnie odbyły się konsultacje społeczne. Za 45 dni powinna zapaść decyzja o wybranym wariancie - powiedział dyrektor Biura Projektów Hydrotechnicznych i OZE Energa Invest dr inż. Jan Haftka.

Trzy wyjścia

Koncepcję przebudowy Kanału Jamneńskiego wykonała wybrana w przetargu Energa Invest, która przekazała ją Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie. Przedstawiciele obu podmiotów we wtorek uczestniczyli w konsultacjach w Koszalinie, gdzie prezentowano warianty koncepcji.

Pierwszy wariant zakłada automatyzację obsługi zasuw, wykonanych wcześniej w planie naprawczym oraz budowę śluzy i przepławki szczelinowej. Szacunkowy koszt to 22 mln zł, jednak z poszerzeniem o budowę wałów wokół jeziora koszt wzrósłby do 140 mln zł.

Wariant drugi przewiduje usunięcie obecnie istniejących wrót sztormowych, wybudowanie śluzy dla jednostek pływających w morskiej części kanału, przepławki szczelinowej, zewnętrznego portu morskiego oraz portu wewnętrznego pomiędzy mostem drogowym a jeziorem wraz z uwzględnieniem przebudowy mostu. Z budową wałów koszt realizacji szacowany jest na 261 mln zł.

Natomiast wariant trzeci, oprócz budowy wałów, usunięcia wrót sztormowych i wykonania przepławki szczelinowej, zawiera plan wybudowania portu pełnomorskiego, przebudowy mostu wraz z budową śluzy dla jednostek pływających. Ta inwestycja miałaby kosztować 313 mln zł.

Timing prac

"Jesteśmy na etapie koncepcji. Następnie będą potrzebne raport oddziaływania na środowisko, operat wodno-prawny, instrukcja gospodarowania wodą czy projekt budowlany i wykonawczy. Dopiero wówczas sama budowa. To proces kilkuletni" – zaznaczył Haftka.

Dodał, że każdy z proponowanych wariantów obejmuje obszary, które są w zarządzaniu Wód Polskich, ale także Urzędu Morskiego w Słupsku, Starostwa Powiatowego w Koszalinie czy urzędów miast w Mielnie i w Koszalinie. Jego zdaniem, interesariusze będą musieli się porozumieć w sprawie wybranego wariantu.

Dyrektor szczecińskiego oddziału Wód Polskich Marek Duklanowski podkreślił, że liczy na partycypację samorządów gmin, nawet tych, których teren bezpośrednio nie przylega do jeziora ze względu na jego walor turystyczny. Zaznaczył, że na całość inwestycji Wody Polskie mają 20 mln zł. "Jesteśmy gotowi na pozyskiwanie środków ze źródeł zewnętrznych. Jesteśmy otwarci na (…) modyfikację wariantów" – powiedział Duklanowski.

W lipcu Energa Invest przedstawiła plan naprawczy dla jeziora Jamno, który zakłada zastąpienie dwóch par wrót sztormowych zasuwami sterowanymi ręcznie i wykonanie quasi przepławki komorowej dla ryb w miejscu pozostałych dwóch par wrót oraz montaż monitoringu wizyjnego.

W październiku zastępca dyrektora zarządu Zlewni Koszalin Dariusz Tkacz poinformował, że prace budowlane w ramach planu naprawczego powinny zacząć się i zakończyć w 2020 r. We wtorek w Koszalinie Duklanowski zapewnił, że już w czerwcu wrota będą sterowne, a pieniądze na realizację inwestycji są zarezerwowane. Koszt to ok. 700 tys. zł bez monitoringu fizykochemicznego.

Inwestycję na Kanale Jamneńskim w gminie Mielno (Zachodniopomorskie) w 2013 r. zrealizował Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. W styczniu 2018 r. to PGW Wody Polskie przejęło nadzór nad urządzeniami i wodami w Polsce i to ono zajęło się sprawą jeziora Jamno, które przez budowę niesterownych wrót sztormowych, od 6 lat ulega degradacji. Rybom uniemożliwiono swobodny przepływ między jeziorem a morzem. Nie mają go także żeglarze. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
hydrobudowa
Kanał Jamneński
Wody Polskie
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.