TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Unia wesprze modernizację toru Świnoujście - Szczecin
PAP InfoShip.pl - Opublikowano: 16.01.2019 12:00:18
Unia wesprze modernizację toru Świnoujście - Szczecin; fot. Piotr Domaradzki/ums.gov.pl

1,2 mld zł z UE na modernizację toru wodnego Świnoujście-Szczecin.

Komisja Europejska zatwierdziła ponad 1,2 mld zł z funduszy UE na projekt "Modernizacja toru wodnego Świnoujście - Szczecin do głębokości 12,5 m", podał w środę - 16 stycznia - resort inwestycji i rozwoju. To druga w tym roku pozytywna decyzja dla projektów POIiŚ 2014-2020.

Jak poinformowało MIiR, całe przedsięwzięcie jest warte przeszło 1,4 mld zł. Tor – na długości ok. 62 km – zostanie nie tylko pogłębiony do 12,5 m, ale także poszerzony. Wykonane zostaną również mijanki, przebudowane skarpy brzegowe. Pogłębione i poszerzone będą obrotnice statków, oznakowanie nawigacyjne zostanie zmodernizowane i przystosowane do nowych warunków.

W ocenie resortu, jest to niezwykle ważne przedsięwzięcie, ponieważ tor wodny Świnoujście-Szczecin zapewnia dostęp do portu w Szczecinie. Prace, które zostaną wykonane dzięki funduszom z POIiŚ poprawią konkurencyjność portu, obniżą koszty przewozu ładunków transportem morskim, a także pozwolą na przewożenie tą drogą większej ilości ładunków.

Według Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, to już 80. pozytywna decyzja KE dla projektów Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, a druga w tym roku.

Poprzednia dotyczyła realizacji torowisk tramwajowych w Szczecinie i oznaczała, że inwestycja "Przebudowa torowisk tramwajowych w Szczecinie" otrzyma 174,69 mln zł unijnego dofinansowania. Pieniądze będą przeznaczone na przebudowę niemal 13 km torowisk wraz z siecią trakcyjną, przebudowane zostaną 2 podstacje (Kolumba i Kaszubska), a jedna – Chmielewskiego – wybudowana od podstaw. Miasto przebuduje również zajezdnię Golęcin. Wartość wszystkich prac w projekcie to 334,46 mln zł. Inwestycja zakończy się w 2023 roku. (PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
unia
hydrobudowa
Port Świnoujście
Port Szczecin
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.