TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

W 2018 r. studium wykonalności dla Odrzańskiej Drogi Wodnej
PAP InfoShip.pl - Opublikowano: 13.12.2017 17:34:22
W 2018 r. studium wykonalności dla Odrzańskiej Drogi Wodnej

Studium wykonalności dla Odrzańskiej Drogi Wodnej ma być gotowe pod koniec 2018 r. - poinformował w środę wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Jerzy Materna.

Studium wykonalności dla Odrzańskiej Drogi Wodnej ma być gotowe pod koniec 2018 r. - poinformował w środę wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Jerzy Materna.

-"Rozpoczęliśmy studium wykonalności dla Odrzańskiej Drogi Wodnej, a także Wisły" – powiedział Materna przekazując posłom sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa informacje nt. działań rządu dot. rozwoju śródlądowych dróg wodnych na lata 2016-2020 z perspektywą do 2030 r.

"Jeśli chodzi o Odrzańską Drogę Wodną współpracujemy z Portem Szczecin-Świnoujście; obecnie wykonywane jest studium hydrologiczne, wcześniej zaprezentowaliśmy już modelowanie" – kontynuował Materna. "Pod koniec 2018 r. chcemy zakończyć studium wykonalności. Z kolei nasze ministerstwo przygotowuje tzw. aspekty ekonomiczno-społeczne i środowiskowe" – dodał.

Na studium wykonalności dla całej Wisły, przygotowywane z portem gdańskim, przetarg ma być ogłoszony "lada moment" – powiedział Materna. Jak dodał, studium dla Wisły ma być gotowe "około 2020 r."  W sprawie Odrzańskiej Drogi Wodnej rząd prowadzi także rozmowy z Czechami. "Czechy są trochę bardziej do przodu; mają studium wykonalności dla odcinka Odry na ukończeniu" – powiedział Materna.

Kraj rozmawia także z UE nt. przyszłych inwestycji w śródlądowe drogi wodne. Materna powiedział, że Polska będzie chciała zgłosić w perspektywie finansowej 2021-2027 inwestycje na Odrzańskiej Drodze Wodnej i Wiśle. Jak oszacował, zgłoszone projekty będą opiewały łącznie na sumę 20 mld euro.

-"Przez ponad 30 lat w Polsce nie zajmowano się rzekami, które ulegały głębokiej erozji. Dziś polskie drogi wodne nie są żeglowane. Tylko 214 kilometrów dróg wodnych w kraju jest w IV klasie żeglowności. To są krótkie odcinki; na Wiśle w okolicach Włocławka, gdzie znajduje się stopień wodny i na Dolnej Odrze" – powiedział Materna.

W rządowych "Założeniach do planów rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016-2020 z perspektywą do 2030 r." ujęto m.in. budowę Kanału Śląskiego łączącego Odrzańską Drogę Wodną z Drogą Wodną Górnej Wisły oraz budowę kanału Koźle-Ostrawa, będącego polskim odcinkiem szlaku wodnego Dunaj-Odra-Łaba.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Odra
MGMiŻŚ
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.