TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

W 2018 r. studium wykonalności dla Odrzańskiej Drogi Wodnej
PAP InfoShip.pl - Opublikowano: 13.12.2017 17:34:22
W 2018 r. studium wykonalności dla Odrzańskiej Drogi Wodnej

Studium wykonalności dla Odrzańskiej Drogi Wodnej ma być gotowe pod koniec 2018 r. - poinformował w środę wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Jerzy Materna.

Studium wykonalności dla Odrzańskiej Drogi Wodnej ma być gotowe pod koniec 2018 r. - poinformował w środę wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Jerzy Materna.

-"Rozpoczęliśmy studium wykonalności dla Odrzańskiej Drogi Wodnej, a także Wisły" – powiedział Materna przekazując posłom sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa informacje nt. działań rządu dot. rozwoju śródlądowych dróg wodnych na lata 2016-2020 z perspektywą do 2030 r.

"Jeśli chodzi o Odrzańską Drogę Wodną współpracujemy z Portem Szczecin-Świnoujście; obecnie wykonywane jest studium hydrologiczne, wcześniej zaprezentowaliśmy już modelowanie" – kontynuował Materna. "Pod koniec 2018 r. chcemy zakończyć studium wykonalności. Z kolei nasze ministerstwo przygotowuje tzw. aspekty ekonomiczno-społeczne i środowiskowe" – dodał.

Na studium wykonalności dla całej Wisły, przygotowywane z portem gdańskim, przetarg ma być ogłoszony "lada moment" – powiedział Materna. Jak dodał, studium dla Wisły ma być gotowe "około 2020 r."  W sprawie Odrzańskiej Drogi Wodnej rząd prowadzi także rozmowy z Czechami. "Czechy są trochę bardziej do przodu; mają studium wykonalności dla odcinka Odry na ukończeniu" – powiedział Materna.

Kraj rozmawia także z UE nt. przyszłych inwestycji w śródlądowe drogi wodne. Materna powiedział, że Polska będzie chciała zgłosić w perspektywie finansowej 2021-2027 inwestycje na Odrzańskiej Drodze Wodnej i Wiśle. Jak oszacował, zgłoszone projekty będą opiewały łącznie na sumę 20 mld euro.

-"Przez ponad 30 lat w Polsce nie zajmowano się rzekami, które ulegały głębokiej erozji. Dziś polskie drogi wodne nie są żeglowane. Tylko 214 kilometrów dróg wodnych w kraju jest w IV klasie żeglowności. To są krótkie odcinki; na Wiśle w okolicach Włocławka, gdzie znajduje się stopień wodny i na Dolnej Odrze" – powiedział Materna.

W rządowych "Założeniach do planów rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016-2020 z perspektywą do 2030 r." ujęto m.in. budowę Kanału Śląskiego łączącego Odrzańską Drogę Wodną z Drogą Wodną Górnej Wisły oraz budowę kanału Koźle-Ostrawa, będącego polskim odcinkiem szlaku wodnego Dunaj-Odra-Łaba.(PAP)Sprawdź też:
Odra
MGMiŻŚ

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.