TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

W Malborku powstanie druga przystań
- Opublikowano: 26.02.2019 16:30:59
W Malborku powstanie rzeczna przystań

W Malborku, kosztem prawie 860 tys. zł, rozbudowana zostanie przystań żeglarska Park Północny nad prawym brzegiem rzeki Nogat.

Budowę nowej przystani wodnej na Nogacie w Malborku i utworzenie na uchodzącej do Bałtyku strudze Czarna Wda szlaku kajakowego przewidują umowy podpisane we wtorek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Inwestycje mają być gotowe do końca 2020 r.

Umowy dotyczące dofinansowywania budowy przystani i szlaku kajakowego z funduszy unijnych podpisali marszałkowie woj. pomorskiego Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski z przedstawicielami gmin Władysławowo i Malbork.

Jak podkreślił w rozmowie z dziennikarzami Struk, obie inwestycje mają zwiększyć turystyczną atrakcyjność regionu. Marszałek przypomniał, że w ostatnich latach z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego dofinansowano już wiele dużych inwestycji sprzyjających rozwojowi turystyki, w tym np. utworzenie Pętli Żuławskiej czy rozbudowę mariny w Sopocie.

"Teraz przyszedł czas na mniejsze projekty, które uzupełnią istniejącą już sieć" - powiedział Struk.

W ramach podpisanych umów gmina Władysławowo za 890 tys. zł ma zagospodarować szlak kajakowy na strudze Czarna Wda, nazywanej też Czarną Wodą. Prace mają objąć odcinek 4,1-kilometrowy pomiędzy miejscowościami Jastrzębia Góra i Ostrowo. Szlak zyska oznakowanie wodne i drogowe, a w obu miejscowościach powstaną przystanie kajakowe.

Czas na Malbork

Z kolei w Malborku, kosztem prawie 860 tys. zł, rozbudowana zostanie przystań żeglarska Park Północny nad prawym brzegiem rzeki Nogat. Projekt zakłada budowę pięciu pomostów pływających na 24 miejsca postojowe. Pomosty mają zostać wyposażone w stalowe bramki wejściowe i pompę nieczystości. Prace zakładają też montaż 13 Y-bomów (typ bomu cumowniczego), 40 knag cumowniczych, dwóch drabinek umożliwiających komunikację między różnym poziomami pomostów, montaż światła nawigacyjnego na zwieńczeniu pomostu oraz monitoringu.

Burmistrz Malborka Marek Charzewski przypomniał w rozmowie z PAP, że nowa przystań powstanie w sąsiedztwie podobnego obiektu, który od pięciu lat znajduje się na brzegu Nogatu.

-"Ta przystań również ma 24 miejsca, które w sezonie są permanentnie zajęte, stąd pomysł na kolejne 24 miejsca cumownicze" - powiedział. Dodał, że w sąsiedztwie przystani dla żaglówek powstanie niebawem także przystań kajakowa. "Mamy już rozstrzygnięty przetarg i w będzie ona zbudowana w tym roku" - wskazał.

Całkowita wartość obu projektów to 1,74 mln zł, z czego ponad 1,4 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Pętla Żuławska to atrakcyjna turystycznie i przyrodniczo droga wodna o długości 303 km, łącząca szlaki wodne Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej, Wielkiej Świętej - Tugi, Motławy, Kanału Jagiellońskiego, rzeki Elbląg i Pasłęki, a także wody Zalewu Wiślanego. Jest częścią międzynarodowej trasy wodnej E70 Holandia - Litwa. Przebiega przez liczne obszary Natura 2000. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.