TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

W Szczecinie o bezpieczeństwie na obszarach wodnych
InfoShip.pl - Opublikowano: 20.11.2017 11:15:38
Bezpieczniej na obszarach wodnych

Za nami dwudniowy II Kongres Bezpieczeństwa Wodnego (13-14 listopada 2017 r.)

Statystyki utonięć, zdarzeń i interwencji, bezpieczeństwo powodziowe, pierwsza pomoc czy analiza zjawisk fizycznych w wodzie to przykłady tematów, które zostały poruszone podczas II Kongresu Bezpieczeństwa Wodnego, który odbył się w Szczecinie 13-14 listopada 2017 r.

W wydarzeniu uczestniczył wicemarszałek Jarosław Rzepa, który wręczył gryfa zachodniopomorskiego dla organizatora kongresu - Zachodniopomorskiego WOPR.

Problematyka Pierwszego Kongresu Bezpieczeństwa Wodnego, który odbył się w 2013 r. pozwoliła szeroko spojrzeć na złożoność problemów związanych z bezpieczeństwem wodnym na obszarach objętych szczególną ochroną oraz terenów przygranicznych Polski i Niemiec. II Kongres Bezpieczeństwa Wodnego ma promować zrównoważony i bezpieczny rozwój gospodarczy w obrębie obszarów wodnych, uwzględniając obecne uwarunkowania społeczno – gospodarcze i ekonomiczne w naszym regionie. Spotkanie to dobra okazja do zaprezentowania innowacyjnych rozwiązań w walce z zagrożeniami w środowisku wodnym oraz do pokazania możliwości zjednoczenia sił samorządów lokalnych, organizatorów kąpielisk czy podmiotów realizujących działania z zakresu ratownictwa wodnego.

Tematyka kongresu to głównie: analiza zagrożeń i szacowanie ryzyka, analiza zjawisk fizycznych w wodzie, statystyki utonięć, zdarzeń i interwencji, bezpieczeństwo wodne w kulturze fizycznej i turystyce, a także profilaktyka i prewencja.

13 listopada br., czyli pierwszego dnia kongresu, WOPR Województwa Zachodniopomorskiego za zasługi dla regionu otrzymał złotą odznakę honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.

- Działalność WOPR to ważny element nie tylko dla władz samorządowych i terytorialnych, ale także dla wszystkich mieszkańców Pomorza Zachodniego. Organizacja od wielu już lat realizuje lokalne i regionalne, a także ogólnopolskie projekty zwiększając tym samym bezpieczeństwo regionu – mówił wicemarszałek Jarosław Rzepa.

W zeszłym roku WOPR przeprowadził łącznie ponad 600 interwencji, podczas których ratownicy udzieli pomocy pływakom, plażowiczom, osobom uprawiającym sporty wodne. W sezonie letnim 2016 bezpieczeństwa na kąpieliskach strzegło 581 ratowników wodnych. Większość z nich – bo ponad 470 osób – pracowała nad morzem.

Pomorze Zachodnie w ubiegłym roku okazało się bezpieczniejsze dla osób korzystających z wodnych miejsc dostępnych w regionie. W Szczecinie, mimo zwiększonego ruchu turystycznego, liczba utonięć spadła, a co więcej, był to najkorzystniejszy wynik od dziesięciu lat.

Dwudniowy II Kongres Bezpieczeństwa Wodnego (13-14 listopada 2017 r.) został zrealizowany przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego, który od lat wspólnie z WOPR realizuje regionalne kampanie edukacyjne, m.in. "Trzeźwość nad wodą" (2017), "Dekalog plażowicza" (2016), "Kąpiel po alkoholu to brak wyobraźni" (2015) oraz wspiera jego akcje i działania profilaktyczne. Wsparcie dla WOPR z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego od 2007 r. przekroczyło już sumę miliona złotych.Sprawdź też:
konferencja
bezpieczeństwo

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.