TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

W tym roku Gryfia ma rozpocząć budowę promu dla PŻB
PAP InfoShip.pl - Opublikowano: 15.05.2019 15:30:46
W tym roku Gryfia ma rozpocząć budowę promu dla PŻB

Informacje na temat sytuacji m.in. Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia były tematem sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Informacje na temat sytuacji m.in. Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia były tematem sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Morska Stocznia Remontowa Gryfia planuje uzyskać w tym roku przychody m.in. z remontu cywilnych jednostek i budowy nowych lodołamaczy – poinformował 14 maja posłów wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski.

Informacje na temat sytuacji m.in. Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia były tematem sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Aktualna sytuacja

"Stocznia Remontowa Gryfia finalizuje transakcję pozyskania finansowania od instytucji finansowo-bankowych kontraktów długoterminowych, konkretnie budowy lodołamaczy dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, oraz remontu jednostki +Lublin+ dla Komendy Portu Wojennego w Świnoujściu" – powiedział Witkowski.

Jak dodał, "spółka planuje w br. uzyskać przychody z tytułu realizacji cywilnych projektów remontowych, realizacji nowych budów lodołamaczy oraz produkcji specjalnej na rzecz komendy Marynarki Wojennej".

Dodał, że spółka ma remontować prom "Gryf"; rozpoczęcie tych prac planowane jest pod koniec czerwca br.

"Finalizowany jest także kontrakt na remont promu +Galileusz+. Tutaj rozpoczęcie prac planujemy na początek lipca. Negocjowany jest także kontrakt na remont kolejnego promu; rozpoczęcie tych prac planowane jest na sierpień" – wskazał.

Co z nowym promem?

Jak powiedział Witkowski, kontynuowane są również prace nad wykonaniem dokumentacji projektowej dla promu ro-pax. W kwietniu br. rozpoczęły się badania modelowe w Centrum Techniki Okrętowej.

Poseł Arkadiusz Marchewka (PO-KO) pytał, "na jakim etapie jest budowa promu, która rozpoczęła się prawie dwa lata temu od symbolicznego położenia stępki".

"W tym roku - i mówię to z pełną świadomością - rozpoczną się prace fizycznie przy budowie ro-paksa" – powiedział prezes Gryfii Artur Trzeciakowski. "Bez względu na to, czy będzie to realizowane według jednego, czy drugiego projektu, o których w tej chwili rozmawiamy, będzie to wykonane w tym roku" – podkreślał.

"Prace związane z realizacją projektu technicznego cały czas trwają; co miesiąc zgodnie z harmonogramem spływa kolejna część dokumentacji" – powiedział Trzeciakowski dopytywany o szczegóły.

Stępkę pod budowę promu typu ro-pax dla PŻB położono w Szczecinie 23 czerwca 2017 r. W lipcu 2018 r. poinformowano, że proces projektowania promu uległ wydłużeniu przez wprowadzenie do niego istotnych zmian. Z tych informacji wynikało także, że prom dla PŻB ma być gotowy na przełomie 2020 i 2021 r.

Morska Stocznia Remontowa Gryfia S.A. powstała w wyniku połączenia dwóch zakładów, które od września 2013 r. prowadzą działalność operacyjną jako jedna spółka. Stocznia posiada dwa zakłady produkcyjne - w Szczecinie i Świnoujściu. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
prom
stocznia
Polferries
Gryfia
MGMiŻŚ
  • Michał Paweł Łukasz – 15.05.2019

    Polska w ruinie, tymczasem w polsce wszystko stanęło, a nawet cofnęło się... Obiecuje się więcej niż kiedyś robi mniej niż kiedyś :)

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !