TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Wenecja walczy z wycieczkowcami
PAP InfoShip.pl - Opublikowano: 02.01.2018 10:31:09
Wenecja walczy z wycieczkowcami ; fot. www.wmf.org/

W Wenecji stale rośnie liczba turystów; a w mieście nasilają się protesty przeciwko niekontrolowanemu napływowi turystów i apele o jego powstrzymanie.

W Wenecji stale rośnie liczba turystów; w ciągu roku odnotowano wzrost o ponad 3 proc. - wynika z najnowszych danych. Tymczasem w mieście nasilają się protesty przeciwko niekontrolowanemu napływowi turystów i apele o jego powstrzymanie.

"Wenecja chce żyć, dosyć hoteli" - to jedno z haseł niedawnego protestu stowarzyszenia mieszkańców miasta, domagającego się uregulowania napływu turystów i ograniczenia rozwoju przeznaczonej dla nich bazy noclegowej. Według najnowszych, pochodzących z 2016 roku, danych zawartych w weneckim roczniku turystyki, sporządzonym przez władze miejskie, w hotelach i pensjonatach zatrzymało się wtedy około 4,5 miliona osób, co oznacza wzrost o ponad 3,3 procent w stosunku do poprzedniego roku.

Statystyka ta nie uwzględnia jednak wielokrotnie wyższej liczby tzw. jednodniowych turystów, przyjeżdżających na kilka godzin i niezatrzymujących się na nocleg. To ich napływ należy w pierwszej kolejności ograniczyć - przyznają władze. Nie wiadomo dokładnie, ilu turystów przybywa rocznie do miasta. Szacuje się, że jest może ich być nawet około 25 milionów.

Wśród zagranicznych turystów przybywających na lagunę najwięcej jest Amerykanów. Kolejne miejsca zajmują przybysze z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Chin.

Wodne rozwiązania

Aby poprawić warunki życia mieszkańców, którzy często uważają się za lekceważoną mniejszość, wprowadzone zostały w ramach eksperymentu osobne wejścia dla nich na przystankach niektórych liniach tramwajów wodnych. Chodzi o to, by nie musieli tłoczyć się razem z turystami i mogli spokojnie dotrzeć do pracy czy szkoły.

"Koszmarem" wenecjanie nazywają widok wielkich statków wycieczkowych, wpływających w rejon historycznego centrum, także niedaleko Pałacu Dożów. Gigantyczne jednostki górujące nad pejzażem od lat wywołują protesty. Dopiero niedawno podjęto decyzję o tym, że w najbliższych latach rozpocznie się proces zamykania weneckich akwenów dla wycieczkowców. Tempo realizacji tego porozumienia nie zadowala jednak mieszkańców działających w komitecie pod nazwą "NIE dla wielkich statków".

Napływ fali zwiedzających nie dotyczy tylko tych, którzy przyjeżdżają pociągami czy samochodami i przypływają statkami. Weneckie lotnisko zanotowało w ciągu roku rekordowy wzrost liczby pasażerów o prawie 11 procent. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wycieczkowce
Włochy
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.