TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Władze Poznania chcą przenieść dworzec PKS.
GAZETA WYBORCZA-POZNAŃ - Opublikowano: 28.02.2019 17:06:55

Władze Poznania uważają, że obecny dworzec autobusowy jest niefunkcjonalny.

Jak informuje Gazeta Wyborcza-Poznań - władze Poznania uważają, że obecny dworzec autobusowy jest niefunkcjonalny. Dlatego planują jego przeniesienie do osobnego budynku na Wolnych Torach. Ale to wymaga dogadania się z PKP.

Na początku lutego wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann i władze PKP zapowiedziały wprowadzenie sporych – ich zdaniem – ułatwień na dworcu kolejowym w Poznaniu. Chodzi o nowy peron oraz wydłużenie podziemnego tunelu pod dworcem, który od ul. Głogowskiej prowadzić ma w stronę istniejącego dworca autobusowego, który de facto jest częścią galerii Avenida.

Tunel i dworzec na Wolne Tory

Władze Poznania bardzo szybko skrytykowały plany polityków PiS i kolejarzy.

– Niektóre pomysły PKP, bez konsultacji z samorządem miasta i województwa, budzą poważne wątpliwości w zakresie utrwalania niekorzystnych rozwiązań dla pasażerów, a nawet bezpieczeństwa – mówił wówczas wiceprezydent Mariusz Wiśniewski. Według pierwotnych planów tunel pod dworcem PKP powinien zostać przebity także pod Avenidą i prowadzić pasażerów w kierunku wschodnim, w stronę Wolnych Torów. Dlatego przedłużanie tunelu w kierunku istniejącego dworca PKS zdaniem Wiśniewskiego jest błędem.

Miejska wizja

Okazuje się, że miastu zależy na tunelu bliżej Wolnych Torów, bo właśnie w te rejony ma zostać przeniesiony dworzec autobusowy.

– W przyszłości dworzec PKS ma być przeniesiony na wschodnią stronę galerii w okolice alei Króla Przemysła II i ul. ks. Wujka. Wynika to z koncepcji planu zagospodarowania dla Wolnych Torów, znanej PKP. Kolejowa spółka nie myśli perspektywicznie. Tunel pod galerią handlową na wschód ułatwiłby komunikację pasażerom i mieszkańcom – twierdzi wiceprezydent Wiśniewski. Dlatego miasto uważa, że tunel, który chce zbudować PKP, po przeprowadzce dworca autobusowego będzie prowadził donikąd.

Multimodalny dworzec

Aleja Króla Przemysła II – wspomina o niej Wiśniewski – ma być jedną z głównych ulic Wolnych Torów. Będzie przy niej przebiegać linia tramwajowa, w kierunku nowej zabudowy na terenie tzw. Nowego Rynku, który buduje firma Skanska. Na przecięciu przedłużenia tunelu kolejowego i nowej linii tramwajowej przewidziano lokalizację przystanków tramwajowych z układem schodów i wind lub schodów ruchomych. I to właśnie w tym miejscu powstać ma nowy dworzec, który obsługiwać ma nie tylko osoby podróżujące autobusem PKS.

Na obecnym dworcu PKS jest 9 stanowisk dla autobusów. Na nowym dworcu stanowisk ma być aż 17 oraz dodatkowo 6 stanowisk dla autobusów wyłączonych z ruchu. Ma być też więcej miejsca dla podróżnych.WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
dworzec
Poznań
PKS Poznań
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.