TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Wodni policjanci podsumowali sezon 2019
InfoShip.pl - Opublikowano: 06.09.2019 12:30:35
Wodni policjanci podsumowali sezon 2019

W okresie wakacji 2019 na terenie kraju odnotowano 203 utonięcia osób, tj. o 12 osób mniej niż w okresie wakacji w 2018 roku

W okresie wakacji 2019 na terenie kraju odnotowano 203 utonięcia osób, tj. o 12 osób mniej niż w okresie wakacji w 2018 roku. Ponadto, odnotowano 16 wyratowań osób.

Największą liczbę utonięć w okresie od 20 czerwca do 1 września 2019 r. zarejestrowano w garnizonach: warmińsko-mazurskim - 35, zachodniopomorskim - 21, pomorskim - 20. Najmniejszą liczbę utonięć zarejestrowano w garnizonach: stołecznym - 4, opolskim i łódzkim – po 5.

Porównując statystyki utonięć osób z poszczególnych garnizonów należy stwierdzić, że wzrost liczby utonięć osób, w stosunku do roku ubiegłego, nastąpił w garnizonach: warmińsko-mazurskim – o 13, lubuskim – o 5, dolnośląskim, podlaskim – o 4, oraz śląskim i opolskim – o 1. W pozostałych garnizonach odnotowano spadek. Największy spadek odnotowano w województwie pomorskim o 9, łódzkim i mazowieckim o 5.


Analizując zestawienie utonięć osób wg miejsca, należy wskazać, że najczęstszymi miejscami utonięć były jeziora (69), rzeki (46) oraz ,,inne zbiorniki" (38), a następnie stawy (26). W morzu utonęło 13 osób (w roku ubiegłym – 22, w roku 2017 - 14). Do powyższych zdarzeń doszło niezależnie od aktywności podmiotów uprawnionych do ratownictwa wodnego oraz innych służb, które znajdując się blisko zdarzenia tonięcia podejmowały akcje ratownicze. Przyczyn powyższych utonięć należy upatrywać w przecenianiu swoich umiejętności, czy też braku respektu do ostrzeżeń sygnalizowanych przez służby ratownicze o niekorzystnych warunkach panujących nad morzem.

Podczas wakacji w br. najliczniejszą grupą wśród ofiar utonięć byli mężczyźni – 179, następnie kobiety – 12 oraz dzieci – 12.

W 31 przypadkach ustalono, że przyczyną utonięć był alkohol (15,3 % wszystkich utonięć). W statystyce tej dominującą grupą są mężczyźni, to 29 przypadków. Pod wpływem alkoholu przed utonięciem znajdowała się jedna kobieta oraz 1 osoba małoletnia.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na fakt, że jest to liczba potwierdzona jedynie na podstawie czynności wykonanych przez Policję na miejscu zdarzenia i liczba ta może ulec w przyszłości zmianie po przeprowadzeniu stosownych badań patomorfologicznych.

Podsumowując

Okres wakacji należy stwierdzić, że każdego roku Policja podejmuje szereg działań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa osób wypoczywających na wodach i terenach przywodnych. Szczególnie działania te były nasilone w okresie wakacyjnym.

W bieżącym roku, obok funkcjonowania stałych jednostek/komórek wodnych Policji, w których służbę pełni 156 funkcjonariuszy, powołano dodatkowo 81 sezonowych komórek wodnych Policji, w których pełniło służbę 332 policjantów. W okresie minionych wakacji zorganizowano ponad 4 800 patroli wodnych Policji, w których pełniło służbę ponad 8 680 policjantów.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
policja