TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Z Gdańską Kartą Mieszkańca za darmo tramwajem wodny?
- Opublikowano: 28.03.2019 17:30:37
Z Gdańską Kartą Mieszkańca za darmo tramwajem wodny?

Czy od nowego sezonu wakacyjnego wszyscy posiadacze Gdańskiej Karty Mieszkańca będą mogli skorzystać z bezpłatnego rejsu tramwajem wodnym? Stanie się tak, jeżeli radni przegłosują uchwałę w sprawie ustalenia zasad taryfowych.

Czy od nowego sezonu wakacyjnego wszyscy posiadacze Gdańskiej Karty Mieszkańca będą mogli skorzystać z bezpłatnego rejsu tramwajem wodnym? Stanie się tak, jeżeli radni przegłosują uchwałę w sprawie ustalenia zasad taryfowych.

Od początku maja rozpocznie się kolejny sezon funkcjonowania tramwaju wodnego, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów oraz mieszkańców Gdańska. Możliwe, że od tego sezonu wszystkie gdańszczanki i gdańszczanie, którzy są użytkownikami karty mieszkańca, raz w roku będą mogli skorzystać z bezpłatnego przejazdu tym środkiem transportu. W czwartek, 28 marca, nad tym tematem pochylą się miejscy radni podczas sesji Rady Miasta Gdańska.

Gdański Tramwaj Wodny

Ponad 65 tysięcy pasażerów oraz blisko 2,5 tysiąca rowerów – tak przedstawia się podsumowanie zeszłorocznego sezonu funkcjonowania Gdańskiego Tramwaju Wodnego. Wprowadzane zmiany, takie jak modyfikacja rozkładu jazdy czy ułatwienia w systemie sprzedaży biletów skutkują ciągłym wzrostem popularności tej formy transportu.

Statystyki dowodzą, że pasażerami są głownie osoby, dla których rejs jest alternatywnym sposobem zwiedzania Gdańska. Jest to zatem bardziej atrakcja turystyczna niż środek codziennej komunikacji. Trzeba podkreślić, że mimo rosnącej liczby pasażerów wskaźnik odpłatności kształtuje się wciąż na dość niskim poziomie: 15-19%. Oznacza to, że żeby tramwaj wodny mógł funkcjonować, około 81-85% kosztów jakie generuje ta działalność opłacanych jest z budżetu miasta. Warto dodać, że ceny za bilety na tramwaj wodny nie wzrosły od 2012 r. i wynoszą obecnie 10 zł za bilet normalny, 5 zł za bilet ulgowy i 5 zł za przewóz roweru.

W związku z tym, na najbliższej sesji Rady Miasta głosowana będzie uchwała w sprawie ustalenia zasad taryfowych dotyczących biletów na przejazd tym środkiem transportu. Proponowane stawki to 20 zł za bilet normalny i 10 zl za bilet ulgowy. Opłata za przewóz roweru miałaby pozostać bez zmian. Korekty cen spowodują zmniejszenie dopłaty z budżetu miasta z poziomu 1,9 mln zł do poziomu 1,45 mln zł. Jednocześnie uchwała umożliwi wszystkim posiadaczom Gdańskiej Karty Mieszkańca skorzystanie raz w roku z bezpłatnego przejazdu tramwajem wodnym.

Gdańska Karta Mieszkańca

Możliwość skorzystania z przejazdu tramwajem wodnym to kolejna bezpłatna usługa, z której będą mogą korzystać mieszkańcy Gdańska w ramach Karty Mieszkańca. Już teraz Karta gwarantuje wiele bezpłatnych wejść do głównych gdańskich atrakcji raz w roku, a także liczne rabaty i zniżki u partnerów. Trzeba podkreślić, że dzięki Karcie Mieszkańca uczniowie gdańskich szkół mogą bezpłatnie poruszać się komunikacją miejską.

Od początku funkcjonowania Kart, swoje egzemplarze odebrało już ponad 184.000 gdańszczanek i gdańszczan. Zdecydowana większość użytkowników pozytywnie ocenia Gdańską Kartę Mieszkańca, a aż 67% z nich chciałaby, aby integrowała ona wszystkie miejskie usługi.

Z punku widzenia mieszkańców priorytetem powinno być rozszerzenie funkcjonalności Karty w zakresie usług związanych z komunikacją miejską. Prawie połowa użytkowników chciałaby, aby Karta Mieszkańca dawała możliwość płacenia za parkingi, a aż 44% posiadaczy chętnie skorzystałoby z możliwości doładowywania biletów miesięcznych przy pomocy swojej Karty.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.