TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Z Kędzierzyna-Koźla do Kopenhagi. Dla Arrivy
PAP InfoShip.pl - Opublikowano: 26.11.2018 16:00:25
Z Kędzierzyna-Koźla do Kopenhagi. Dla Arrivy

Stocznia w Kędzierzynie-Koźlu zbuduje elektryczne tramwaje wodne. Jednostki te będą operować w Kopenhadze.

Stocznia Damen Shipyards Koźle z Kędzierzyna-Koźla podpisała kontrakt na budowę i dostawę pięciu tramwajów wodnych dla firmy Arriva. Jednostki te będą operować w Kopenhadze.

Zgodnie z umową, pięć tramwajów wodnych ma trafić do odbiorcy do końca przyszłego roku. Każdy z nich będzie miał 23 metry długości, 6 metrów szerokości i będzie mógł zabrać na pokład do 80 pasażerów. Nowością jest napęd jednostek - będą zasilane prądem - co wymusza budowę stacji szybkiego ładowania przy specjalnie zaprojektowanych przystankach.

Prezes stoczni Jacek Małek powiedział PAP, że kontrakt przewiduje budowę jednostek "pod klucz". Natomiast budową i instalacją stacji ładowania zajmie się inna firma. Małek nie mógł ujawnić wartości kontraktu.

-"To szczególny projekt pod każdym względem. To pierwszy projekt w pełni zelektryfikowanych promów w grupie Damen, pierwszy projekt elektrycznych promów realizowany w Polsce, pierwszy taki zaprojektowany w naszym biurze w Gdańsku i pierwszy taki, który będzie wykonywać od A do Z nasza stocznia. Będzie to również pierwszy nasz projekt, w którym, obok stali, zastosujemy części konstrukcji z laminatów" - wyjaśnia Małek.

Próby morskie będą prowadzone prawdopodobnie w Szczecinie, ze względu na fakt, że Odra jest za płytka do przeprowadzenia tego typu sprawdzianów. Pierwsza jednostka, po próbach na uwięzi w siedzibie stoczni, powinna trafić do Szczecina jesienią przyszłego roku.

Obecnie stocznia w Kędzierzynie-Koźlu realizuje kilka kontraktów, wśród których są pogłębiarki, modułowe pontony, ale także kadłuby lodołamaczy dla RZGW Warszawa. Zakład zatrudnia blisko 200 pracowników. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
stocznia
tramwaj wodny
Odra
Port Kędzierzyn-Koźle
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.