TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Z Niemcami o odrzańskiej żegludze
InfoShip.pl - Opublikowano: 05.03.2018 12:00:08
Z Niemcami o odrzańskiej żegludze

Podczas lutowej konferencji żeglugowa w Berlinie, przedstawiciele MGMiŻŚ zaprezentowali plany dotyczące Odrzańskiej Drogi Wodnej.

Przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wzięli udział w konferencji dotyczącej rozwoju żeglugi śródlądowej w krajach basenu Morza Bałtyckiego. Wydarzenie odbyło się 21 lutego br. w Berlinie.

Na konferencji "Perspectives for Inland Navigation and Rivier Sea Shipping in the Baltic Sea Region" przedstawiciele MGMiŻS promowali plany rozwoju sektora żeglugi śródlądowej w Polsce. Padły deklaracje roboczej współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Planowana Przestrzennego Brandenburgii ws. przygotowań do rewizji sieci TEN-T. W efekcie nawiązano współpracę ze środowiskiem gospodarczym Brandenburgii, aby pozyskać informacje, które mogą być pomocne w tworzeniu projektu Programu Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej.

Dwa panele, polityczny i ekspercki, były poświęcone kondycji sektora transportu wodnego śródlądowego w poszczególnych krajach nadbałtyckich, a także pilotażowym inicjatywom podmiotów publicznych i prywatnych, których celem jest promocja transportu rzecznego jako nieodzownego komponentu zrównoważonego rozwoju systemu transportowego w Unii Europejskiej.

Korytarz Szczecin-Berlin

Jednym z celów udziału MGMiŻŚ w konferencji była intensyfikacja kontaktów z niemiecką administracją odpowiedzialną za rozwój systemu transportowego w rejonie dolnej Odry. W trakcie rozmowy przedstawicieli MGMiŻŚ z Minister Infrastruktury i Planowania Przestrzennego Brandenburgii Katrin Schneider potwierdzono wolę współdziałania w zakresie włączenia odcinka Szczecin-Berlin do korytarza transportowego TEN-T. Bieżące robocze kontakty w tej sprawie będą utrzymywane na poziomie dyrektorów departamentów. Pani Minister Schneider zadeklarowała pełne zaangażowanie, by przełamać impas inwestycyjny w drogi wodne w rejonie Haveli i Odry.

Dodatkowo w trakcie spotkania z szefami Izby Przemysłowo-Handlowej Wschodniej Brandenburgii przedstawiciele MGMiŻŚ uzyskali zapewnienie, że organizacje zrzeszające przedsiębiorstwa produkcyjne działające po niemieckiej stronie Odry będą współpracować z przy gromadzeniu danych o potencjale gospodarczym, który powinien zostać uwzględniony przy tworzeniu modelu transportowego i analizie kosztów i korzyści na potrzeby programu rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej. Formuła współpracy zostanie określona po wyłonieniu wykonawcy analizy transportowej dla MGMiŻŚ w ramach opracowywania metodyki prowadzenia tego badania.

Konferencja odbyła się we wspólnym przedstawicielstwie krajów nordyckich w RFN z udziałem ponad 200 osób reprezentujących biznes, naukę i administrację w krajach UE a także w innych instytucjach europejskich. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu EMMA, którego celem jest promocja transportu wodnego śródlądowego w krajach regionu Morza Bałtyckiego. W maju 2017 roku Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej objęło patronatem i wpierało organizacyjnie promocyjny rejs kontenerów drogą wodną Wisły z Gdańska do Warszawy, który był realizowanych przez polskich partnerów projektu EMMA.Sprawdź też:
Odra
MGMiŻŚ
Niemcy

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.