Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Zdaniem Czechów kanał Dunaj-Odra-Łaba ma sens

infoship
24.10.2018 17:40
0 Komentarzy

Budowa kanału Dunaj-Odra-Łaba, której koszty mogą wynieśćnawet 22,5 miliarda euro, ma sens ekonomiczny – wynika z opublikowanej 19października ekspertyzy czeskiego ministerstwa transportu. Ostateczną decyzję oinwestycji podejmie rząd.

Przygotowywana przez dwa lata analiza dotyczyła sensownościbudowy kanału z punktu widzenia transportu, gospodarki wodnej, energetyki, atakże rekreacji. Jej autorzy podkreślają jednak, że o ile połączenie Dunaju zOdrą jest celowe, to przekopywanie kanału do Łaby budzi zastrzeżenia.

-„Rezultat oceny ekonomicznej wskazuje, że największy sens maspławność i połączenie Dunaju z Odrą. Odnoga Łaby, która wymaga wysokichnakładów inwestycyjnych z powodu budowy długich spławnych korytarzy, zmniejszaefektywność tego projektu” – powiedział minister transportu Dan Tiok. Analizaministerstwa wskazuje, że samo połączenie korytarza łabskiego przekroczyłobykoszty budowy połączenia Odra-Dunaj. Agencja CTK zauważa, że łączne kosztybudowy połączenia wodnego byłyby wyższe niż 40 procent całego budżetu państwa.

Analitycy zauważają, że celem budowy kanałów jest utworzenieszlaków transportowych w ten sposób, by można było przepłynąć z Dunaju do Bałtykui Morza Północnego. Kolejne rządy czeskie zajmowały się projektami budowykanału od lat 90. i aż do teraz nie powstały wiążące studia i projekty. Wynikiobecnej ekspertyzy mają przestudiować kolejni eksperci: z ministerstw, szkółwyższych, władz lokalnych, a także ze Słowacji i Polski. Później projekt trafina poziom rządowy.

Zwolennikiem budowy kanału Dunaj-Odra-Łaba jest prezydentMilosz Zeman. Jego zdaniem inwestycja mogłaby w ciągu 15 lat zapewnić pracę dla60 tys. osób. Do projektu chciałby włączyć chińskich inwestorów. Przeciwko sąnatomiast organizacje ekologiczne. (PAP)

Komentarze