TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Żegluga Augustowska rozpoczęła sezon 2018
PAP InfoShip.pl - Opublikowano: 14.04.2018 20:27:50
Żegluga Augustowska rozpoczęła sezon 2018

Żegluga Augustowska rozpoczęła sezon turystyczny w okolicy Rospudy

Po jeziorach augustowskich pływają od piątku statki Żeglugi Augustowskiej. W weekend ma być słoneczna pogoda, armator liczy więc na wielu pasażerów.

Żegluga Augustowska (ŻA) swoje rejsy regularne, jak i na specjalne zamówienia, wykonuje trzema statkami. Największa i najnowsza jednostka "Swoboda" może zabrać na pokład 330 osób, "Serwy" i "Sajno" - po 200 osób.

W piątek, 13 kwietnia,  przed południem na jezioro Necko w okolice Doliny Rospudy wypłynął pierwszy statek. "Serwy" zabrał na pokład 100 osób. "Jest ładna pogoda, są pierwsi turyści, więc jesteśmy zadowoleni, że zaczynamy sezon tak szybko" - powiedział PAP wiceprezes ŻA Sławomir Aleksandrowicz.

Aleksandrowicz liczy, że cały sezon będzie dobry. Ubiegły rok, ze względu na pogodę był słabszy. Firma przewiozła 103 tys. osób, czyli o 10 tys. mniej niż w rekordowym roku 2016.

"Ciągle liczymy na turystów zza wschodniej granicy. Z roku na rok ich liczba rośnie. Ich obecność wpływa też na wydłużenie sezonu" - dodał Aleksandrowicz.

ŻA szacuje, że ok. 30 tys. pasażerów w ubiegłym roku to byli Litwini, ale również Rosjanie i Białorusini. Osoby te najczęściej łączą krótki wypoczynek z zakupami w Polsce. ŻA zachęca Litwinów do rejsów po augustowskich jeziorach na stronie internetowej, gdzie znajdują informacje po litewsku.

Kompleks jezior i rzek augustowskich wraz ze zbudowanym w XIX wieku Kanałem Augustowskim z kilkunastoma śluzami uznawany jest za jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie regionów w Polsce, obok Wielkich Jezior Mazurskich.

Popularność rejsów statków Żeglugi Augustowskiej znacznie wzrosła od czerwca 1999 roku, gdy na statku "Serwy" pływał papież Jan Paweł II, odpoczywający wówczas w klasztorze w Wigrach w czasie pielgrzymki do Polski. Trasa zwana od tamtej pory "papieską" wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
statek
Żegluga Augustowska
Podlaskie
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.