TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Zwiedź zbiornik czerniański. W Rok Rzeki Wisły
PAP InfoShip.pl - Opublikowano: 03.07.2017 11:45:50
Zwiedź zbiornik czerniański. W Rok Rzeki Wisły

Malowniczo położone w Beskidzie Śląskim Jezioro Czerniańskie, czyli sztuczny zbiornik wodny Wisła Czarne, w weekend 8 i 9 lipca zostanie otwarty dla zwiedzających.

Malowniczo położone w Beskidzie Śląskim Jezioro Czerniańskie, czyli sztuczny zbiornik wodny Wisła Czarne, w weekend 8 i 9 lipca zostanie otwarty dla zwiedzających. Podczas tamtejszych obchodów Roku Rzeki Wisły po raz pierwszy będzie można obejrzeć sztolnię tego obiektu.

Zbiornik został utworzony w miejscu połączenia Białej i Czarnej Wisełki. Spełnia funkcję przeciwpowodziową oraz zaopatruje w wodę pitną mieszkańców okolicy.

Jedną z największych atrakcji obchodów Roku Rzeki Wisły w Wiśle będzie otwarcie dla zwiedzających sztolni zbiornika. "Sztolnia, czyli miejsce, w którym pracuje serce rezerwuaru, odpowiedzialne za funkcjonowanie zbiornika, będzie dostępne dla chętnych pierwszy raz w historii. Oznacza to, że śmiałkowie, którzy w lipcową sobotę lub niedzielę wybiorą się nad czerniański zbiornik zobaczą na własne oczy miejsce i aparaturę, które dotąd widziało niewielu. Przez blisko 50 lat pracy zbiornika dostęp do jego sztolni miało ok. 100 osób" – mówił p.o. dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach Tomasz Cywiński. RZGW zarządza zbiornikiem Wisła Czarne.

Teraz to grono się powiększy. W weekend 8 i 9 lipca pracownicy RZGW wcielą się w rolę przewodników po obiekcie i oprowadzą zwiedzających po galerii wielofunkcyjnego zbiornika czerniańskiego, opowiedzą im historię zbiornika, a także ciekawostki związane z funkcjami obiektu, który zwykle turyści i mieszkańcy oglądają tylko z zapory.

Historia zbiornika zostanie też pokazana na wystawie zdjęć.

Dodatkowym punktem obchodów Roku Rzeki Wisły będzie "Bieg do źródeł Wisły" pod patronatem Ministerstwa Środowiska. To pierwszy taki górski półmaraton, w czasie którego biegacze pokonają koronę zapory zbiornika czerniańskiego. W przyszłą sobotę jego uczestnicy pokonają licząca ponad 20 km trasę z wiślańskiego rynku, wzdłuż rzeki oraz korony zapory zbiornika i z powrotem na rynek.

Zaplanowano też atrakcje dla dzieci m.in. warsztaty z zasad bezpieczeństwa w górach i nad wodą prowadzone przez ratowników beskidzkiej grupy GOPR, ściankę wspinaczkową, bitwę na balony wodne i pokaz baniek mydlanych.

Jezioro Czerniańskie to sztuczny zbiornik, utworzony w 1973 r. w miejscu połączenia Białej i Czarnej Wisełki w Wiśle Czarnem. Spełnia funkcję przeciwpowodziową oraz zaopatruje w wodę pitną mieszkańców Wisły, Ustronia i Skoczowa.

Zbiornik tworzy zapora wysoka na 30 m i długa na blisko 300 m. Tama - traktowana jako deptak - na co dzień jest atrakcją turystyczną. Całkowita pojemność sztucznego jeziora wynosi ponad 5 mln m sześć, a maksymalna powierzchnia zalewu to ok. 40 ha.

W pobliżu zbiornika znajduje się m.in. Barania Góra.

Obchody Roku Rzeki Wisły w Wiśle organizowane są przez administratora tej rzeki w woj. śląskim - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach oraz Urząd Miasta Wisła. Wszystkie atrakcje są bezpłatne.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Wisła
RZGW Gliwice
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.